Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Časté otázky

Ako si dohodnúť odmenu advokáta?

Odmena advokáta je vždy vecou dohody medi advokátom a klientom . Klient sa môže dohodnúť s advokátom na hodinovej odmene, odmene za úkon, paušálnej odmene, pevne stanovenej odmene alebo odmene za úspešné ukončenie prípadu. Ak sa s advokátom na odmene neviete dohodnúť, platí tarifná odmena stanovená vyhláškou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 655/2004 Z.z..

Nemám na advokáta peniaze

Ani v tomto prípade sa nemusíte báť. K advokácii už tradične patrí pomoc osobám, ktorí poskytovanie právnych služieb nemôžu uhradiť prostredníctvom Centier právnej pomoci. Viac sa dozviete tu :

http://www.centrumpravnejpomoci.sk/o-nas

Okrem toho Slovenská advokátska komora poskytuje raz ročne vo vybraných mestách po celom Slovensku bezplatné právne poradenstvo.

Potrebujem vôbec advokáta ?

Takmer všetky úkony nášho každodenného života nesú so sebou právny následok. Je preto dobré, ak máte pri sebe advokáta, s ktorým si môžete Vaše kroky skonzultovať a odborne sa poradiť. Advokát je bojovníkom za Vaše práva. Často býva jedinou osobou, ktorá je na Vašej strane a hľadá všetky možnosti, ako Vám pomôcť pri riešení Vašej situácie. Zastupuje Vaše práva a záujmy a v prípade, ak sú Vaše práva alebo slobody ohrozené, poukazuje na protizákonný stav.

Znamená právnik a advokát to isté?

Každý advokát je právnik, ale nie každý právnik je advokátom. Právnikom je ten, kto ukončil vysokoškolské štúdium v odbore právo na príslušnej právnickej fakulte. Ak sa chce právnik stať advokátom, má pred sebou ešte dlhú cestu. Musí sa ako advokátsky koncipient  v trvalom pracovnom pomere ( nie na dohodu alebo na čiastočný úväzok ) zamestnať u školiteľa – advokáta, pod ktorého dohľadom sa bude 3 roky pripravovať na prácu advokáta, následne musí vykonať náročné skúšky a zložiť advokátsky sľub. ktorým sa zaviaže k bezúhonnosti a spoľahlivosti. Advokát má disciplinárnu aj hmotnú zodpovednosť za svoje konanie, musí byť poistený pre prípad, že by v rámci výkonu svojho povolania spôsobil škodu a to ak vykonáva povolanie či už sám ako fyzická osoba , alebo ako konateľ a spoločník právnickej osoby, najčastejšie spoločnosti s ručením obmedzeným.

Riešenie sporov

Po porade s Vašim advokátom odporúčame zvážiť pri uzatváraní obchodných vzťahov s Vašimi partnermi uzatvorenie rozhodcovskej zmluvy (doložky), podľa ktorej sa prípadné spory nebudú riešiť pred všeobecnými (štátnymi) súdmi, ale pred Rozhodcovským súdom Slovenskej advokátskej komory. Rozhodcovský súd SAK je vhodnou alternatívou voči všeobecným súdom, vďaka ktorej môže byť Vás spor rozhodnutý nákladovo efektívne a rýchlo podľa moderných rozhodcovských pravidiel. Doručený rozhodcovský rozsudok má pritom rovnaké právne účinky ako rozsudok všeobecného súdu (pozn.: Rozhodcovský súd SAK nerozhoduje spory, o ktorých možno rozhodovať len v spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní).

Kto sú pokútnici?

Na Slovensku môžu poskytovať platené právne služby len advokáti, samozrejme, s výnimkou ďalších právnických profesií, ktoré pôsobia v ostatných odvetviach práva , ako sú notári, exekútori, daňoví poradcovia, patentoví zástupcovia. Dávajte si pozor, ak za odmenu poskytujú právne služby ďalšie subjekty. Ponúkajú lacné zakladanie obchodných spoločností, vyhotovovanie zmlúv o prevodoch nehnuteľností, vybavovanie dedičstiev a iné právne úkony, častokrát bez akéhokoľvek vzdelania v odbore práva, bez uzavretia a existencie poistných zmlúv pre prípad spôsobenia škody a pod. Svoje služby ponúkajú často na internete alebo formou inzerátov v novinách. Môže ísť o činnosť, ktorá je porušovaním zákona, pričom napríklad česká legislatíva na takéto prípady pamätá.

Ako sa môjho advokáta dotkne elektronizácia justície?

Rovnako ako všetkých ostatných advokátov a iné inštitúcie. V našej advokátskej kancelárii používame všetky dostupné spôsoby elektronickej komunikácie so štátnymi orgánmi a inými orgánmi verejnej moci, vrátanie zaručenej konverzie dokumentov z papierovej do elektronickej podoby a opačne , časových pečiatok, zaručeného elektronického podpisu a pod..

Kedy je čas navštíviť advokáta?

Neexistuje žiaden spôsob určenia presného okamihu, kedy by mal klient požiadať advokáta o pomoc a poskytnutie právnej služby. V našej kancelárii však zastávame názor, že čím skôr advokáta oslovíte, tým pravdepodobnejšie je úspešné uplatnenie vašich práv a oprávnených nárokov a možné zabránenie vzniku škôd, ktoré je niekedy už veľmi obtiažne naprávať či sanovať. Včasná konzultácia, prípadne zastúpenie vám môže paradoxne zabezpečiť zníženie konečných nákladov za poskytnuté služby, ako aj priblížiť alternatívne možnosti riešenia vášho problému, ktoré v neskorších štádiách konania už nemusia byť aplikovateľné.

Vzhľadom na to, že naša kancelária poskytuje úvodné krátke stretnutie s cieľom oboznámenia sa s problémom klientom bezplatne, radíme našim klientom, aby neváhali a kontaktovali nás bezodkladne vždy, keď sú konfrontovaní s akýmkoľvek problémom, ktorý si vyžaduje odborné znalosti z oblasti práva , prípadne iných odvetví.

Čo všetko môžem advokátovi povedať?

Vzťah advokáta a klienta sa zakladá na vzájomnej dôvere. Advokát je v zmysle zákona 586/2003 Z.z. o advokácii v znení neskorších predpisov povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých veciach, o ktorých sa dozvedel pri výkone advokácie, ako aj o osobných údajoch, chránených osobitným zákonom. Povinnosť mlčanlivosti advokáta a osôb, ktoré sa podieľajú na jeho činnosti spojenej s poskytovaním právnych služieb trvá aj po skončení zastúpenia. Porušenie povinnosti mlčanlivosti by bolo porušením zákona a pre advokáta by zakladalo zodpovednosť za vzniknutú škodu, ako aj disciplinárnu zodpovednosť.

Vzhľadom na uvedené, je možné konštatovať, že advokátovi sa môžete zveriť so všetkými okolnosťami vášho prípadu, čo v konečnom dôsledku býva často dôležité pre správne právne posúdenie predmetného problému.

Aké sú povinnosti advokáta?

V zmysle zákona 586/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov je advokát povinný pri výkone advokácie chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta a riadiť sa jeho pokynmi. Ak sú pokyny klienta v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, nie je nimi viazaný. O tom klienta vhodným spôsobom poučí.

Advokát je ďalej pri výkone advokácie povinný postupovať s odbornou starostlivosťou, ktorou sa rozumie, že koná čestne, svedomito, primeraným spôsobom a dôsledne využíva všetky právne prostriedky a uplatňuje v záujme klienta všetko, čo podľa svojho presvedčenia považuje za prospešné. Pritom dbá na účelnosť a hospodárnosť poskytovaných právnych služieb.

Koľko ma bude advokát stáť a môžem si ho dovoliť?

Advokát poskytuje právne služby za odmenu a má právo požadovať za ne primeraný preddavok. Advokát popri nároku na odmenu má nárok aj na náhradu hotových výdavkov a na náhradu za stratu času. Za hotové výdavky sa považujú výdavky účelne a preukázateľne vynaložené v súvislosti s poskytovaním právnych služieb, najmä súdne a iné poplatky, cestovné a telekomunikačné výdavky a výdavky za znalecké posudky, preklady, odpisy alebo výpisy z verejných registrov.

Odmena advokáta sa určuje na základe dohody medzi advokátom a klientom. Ak nedôjde k dohode, patrí advokátovi tarifná odmena uvedená vo vyhláške Ministerstva Spravodlivosti SR č. 655/2004 Z.z. v platnom znení.

Čo ak advokát pochybí?

Každý advokát zodpovedá klientovi za škodu, ktorú mu spôsobil v súvislosti s výkonom advokácie a pochybenie sa takmer vždy odrazí aj na profesionálnej povesti advokáta. V zmysle zákona 586/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov je advokát povinný mať uzatvorené poistenie svojej zodpovednosti za škodu spôsobenú výkonom advokácie, na základe čoho je aj naša advokátska kancelária poistená na poistnú sumu 1.500.000,- EUR v poisťovni ALLIANZ, a.s..

V ktorých prípadoch sa môžem obrátiť na advokáta ?

Advokát v zmysle § 1 ods. 1 zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii pomáha uplatňovať ústavné právo fyzických osôb na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, so zákonmi a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi. Inak povedané, advokát vykonáva povolanie, ktoré slúži na presadenie právnych záujmov inej osoby, ktorá sa nazýva klient alebo mandant, pričom na presadenie tohto záujmu môže použiť iba zákonom dovolené prostriedky.

Na advokáta sa môže  obrátiť každý človek prakticky kedykoľvek kedy to sám uzná za vhodné. Sám presadzujem , že je lepšie prísť vopred, „ kým ešte nevznikol požiar“ , ako potom , kedy je možné niekedy už veľmi ťažko odstrániť vzniknuté následky a škody.

Má advokát právo zadržiavať dokumenty a finančné prostriedky, ktoré som mu zveril ?

Nemá.

Advokát je povinný pri výkone advokácie postupovať s odbornou starostlivosťou, ktorou sa rozumie, že koná čestne, svedomito, primeraným spôsobom a dôsledne využíva všetky právne prostriedky a uplatňuje v záujme klienta všetko, čo podľa svojho presvedčenia považuje za prospešné. Pritom dbá na účelnosť a hospodárnosť poskytovaných právnych služieb.

Všetky dokumenty a peniaze poskytnuté klientom advokátovi zostávajú vo vlastníctve klienta. Advokát je povinný financie klienta od financií iných klientov ako aj od svojich financií zreteľne odlíšiť. Použiť ich smie iba na účel, na ktorý mi ich klient zveril. Advokát má právo iba na tie peňažné prostriedky, ktoré mu klient poskytol výlučne ako zálohu na jeho odmenu, aj to iba v rozsahu doposiaľ vykonaných právnych služieb. Vlastníctvom klienta sú súčasne všetky písomnosti a peniaze, ktoré advokát obdržal od štátnych orgánov a tretích osôb pri vybavovaní veci klienta.

Advokát tak ako zástupca (mandatár) prakticky vlastní iba obal advokátskeho spisu, pričom celý obsah spisu patrí jeho klientovi. Klient má nárok od advokáta kedykoľvek vyžiadať svoje dokumenty alebo ich kópie a advokát je povinný jeho požiadavke vyhovieť.

Sú služby advokátov drahé (až tak, že si ich ako klient nemôžem dovoliť)?

Advokát poskytuje služby nezávisle od akýchkoľvek štátnych orgánov, na výkon advokácie ako jeho slobodného povolania mu nikto neprispieva.

Odmena advokáta je vždy vecou individuálnej dohody s klientom. Advokát je povinný pred prevzatím zastúpenia a poskytnutím právnej služby klienta detailne poučiť, aké povinnosti klientovi voči advokátovi vzniknú a jasne sa dohodnúť s ním na výške primeranej odmeny resp. presnom spôsobe jej určenia. Výška odmeny je teda daná síce zákonným rámcom, ale jej konečné stanovenie je vždy vecou dohody advokáta s klientom.

Je advokát skutočne nezávislý?

Áno. Advokát je v zmysle § 2 ods. 2 zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii nezávislý, je viazaný iba všeobecne záväznými právnymi predpismi a v ich medziach príkazmi klienta. Výkon advokácie teda nepodlieha žiadnemu štátnemu orgánu. Advokát je zodpovedný iba svojmu klientovi. Klient však nikdy nemôže od advokáta požadovať porušenie práva. Je nutné zdôrazniť, že advokát je povinný zdržať sa akéhokoľvek konania, ktoré by čo i len potenciálne mohlo narušiť jeho nezávislosť.

Ktorým odvetviam práva sa venujete a ktorým nie ?

Špecializujeme sa najmä na oblasť obchodného práva  a občianskeho práva, v menšom rozsahu na oblasť pracovného práva, rodinného práva, daňového práva. Neposkytujeme právne poradenstvo a služby  v oblasti trestného práva, ale v prípade záujmu klientov o tieto služby odporučíme kolegov advokátov  - špecialistov na trestné právo.

Poskytujeme právne služby tak fyzickým osobám, ako aj malým a stredným podnikateľom a obchodným spoločnostiam. Právne služby sú v prípade potreby poskytované aj v jazyku nemeckom a anglickom.

„Klamstvo môže obehnúť polku sveta, zatiaľ čo pravda si práve obúva topánky.“- Mark Twain